Tribeca Film Festival

 

 

     
 

Best Narrative Feature:
2013 – The Rocket - Kim Mordaunt [Australia]
2012 – War Witch - Kim Nguyen
2011 – She Monkeys [Apflickorna] - Lisa Aschan [SWE]
2010 – When We Leave [Die Fremde] - Feo Aladag [GER]
2009 – About Elly -  Asghar Farhadi
2008 – Let the Right One In, - Tomas Alfredson [+]
2007 – My Father My Lord -  David Volach
2006 – Iluminados por el fuego -  Tristán Bauer [+]
2005 – Stolen Life - Li Shaohong
2004 – Green Hat  [Lu mao zi] - Liu Fendou [Hong Kong]
2003 – Blind Shaft - Li Yang
2002 – Roger Dodger - Dylan Kidd

The Rocket My Father, My Lord Die Fremde The Eclipse

Best New Narrative Filmmaker
2013 – Emanuel Hoss-Desmarais for Whitewash [CAN]
2012 – Lucy Mulloy, Una Noche [USA-UK-Cuba]
2011 – Park Jungbum for The Journals of Musan
2010 – Kim Chapiron for Dog Pound
2009 – Rune Denstad Langlo for North
2008 – Huseyin Karabey for My Marlon and Brando
2007 – Enrique Begne for Dos abrazos [Two Embraces] [MEX]
2006 – Marwan Hamed for The Yacoubian Building
2005 – Alicia Scherson for Play [Argentina-Chile]
2004 – Liu Fendou for Green Hat
2003 – Valeria Bruni Tedeschi for Il est plus facile pour un chameau
2002 – Eric Eason for Manito

Iluminados por el fuego Let the Right One in Die Fremde War Witch

Best Actor in a Narrative Feature Film
2013 – Sitthiphon Disamoe, The Rocket
2012 – Dariel Arrechada and Javier Nuñez Florian, Una Noche
2011 – Ramadhan "Shami" Bizimana in Grey Matter
2010 – Eric Elmosnino in Gainsbourg (Vie héroïque)
2009 – Ciarán Hinds in The Eclipse
2008 – Thomas Turgoose and Piotr Jagiello for their roles in Somers Town
2007 – Lofti Ebdelli in Making Of. (Akher film)
2006 – Jürgen Vogel in Der Freie Wille
2005 – Cees Geel in Simon
2004 – Ian Hart in Blind Flight
2003 – Igor Bareš in Výlet and Ohad Knoller in Yossi & Jagger

Old Man Bebo Stolen Life She Monkeys Let the Right One in

Best Actress in a Narrative Feature Film
2013 – Veerle Baetens, The Broken Circle Breakdown
2012 – Rachel Mwanza, War Witch
2011 – Carice van Houten in Black Butterflies
2010 – Sibel Kekilli in When We Leave
2009 – Zoe Kazan in The Exploding Girl
2008 – Eileen Walsh in Eden
2007 – Marina Hands in Lady Chatterley
2006 – Eva Holubová in Holiday Makers
2005 – Felicity Huffman in Transamerica
2004 – Fernanda Montenegro in O Outro Lado da Rua
2003 – Valeria Bruni Tedeschi in Il est plus facile pour un chameau

Roger Dodger About Elly Blind Shaft Green Hat

Best Documentary Feature
2013 – The Kill Team -  Dan Krauss
2012 – The World Before Her -  Nisha Pahuja
2011 – Bombay Beach -  Alma Har'el
2010 – Monica & David -  Alexandra Codina
2009 – Racing Dreams -  Marshall Curry
2008 – Pray the Devil Back to Hell -  Gini Reticker
2007 – Taxi to the Dark Side -  Alex Gibney
2006 – The War Tapes - Deborah Scranton
2005 – El Perro Negro: Stories from the Spanish Civil War -  Péter Forgács
2004 – Arna's Children, by Danniel Danniel and Juliano Mer-Khamis
The Man Who Stole My Mother's Face -  Cathy Henkel
2003 – A Normal Life -  Elizabeth Chai Vasarhelyi and Hugo Berkeley
2002 – Chiefs -  Daniel Junge

Play - Scherson Whitewash North Una noche

Best New Documentary Filmmaker
2013 – Sean Dunne for Oxyana
2011 – Pablo Croce for Like Water
2010 – Clio Barnard for The Arbor
2009 – Ian Olds for Fixer: The Taking of Ajmal Naqshbandi
2008 – Carlos Carcass for Old Man Bebo
2007 – Vardan Hovhannisyan for A Story of People in War and Peace
2006 – Pelin Esmer for The Play
2005 – Jeff Zimbalist and Matt Mochary for Favela Rising
2004 – Paulo Sacramento for The Prisoner of the Iron Bars: Self-Portraits

 

 

[ Inicio | Chabrol | Kevin Smith | Kurosawa | Bergman | Jodorowski | Guild 2013 | Globes 2013 | Fotos ]